Muud metallid


Meie muude metallide sortiment hõlmab peamiselt vaske ja messingit. Samuti pakume tsinki, uushõbedat, pronksi, pliid ja tina. Lugege lisaks vastava metalli alt.
Vasel on kena punakaspruun välimus ja iseloomulik läige. See on pehme metall, painutatav ja kergesti vormitav, mille vastupidavust saab valtsimise või traaditõmbamise teel külmvaltsides tõsta kuni kümnekordseks. Vase kõige silmapaistvam omadus on selle kõrge soojus- ja elektrijuhtivus. Selles osas ületab vaske vaid hõbe. Juhtivus on kõige parem siis, kui metall on puhas ja mitte külmtöödeldud. Kuna metall on puhas, on see hapnikurikkas vees ja nõrkades hapetes korrosioonikindel.

Vaske saab selle kõrget soojusjuhtivust arvestades keevitada, joota ja kõvajoota. Kõige lihtsam on keevitada deoksüdeeritud vaske ja elektrolüütilist vaske, mis ei ole hapnikuga saastunud. Sarnaselt teiste pehmete metallide, näiteks alumiiniumi ja pehme terasega, on vaske suhteliselt raske masintöödelda, kuid masintöötlemine on lihtsam, kui materjali on külmtöödeldud.

Vase kõige tuntumad igapäevarakendused on elektrijuhtmed ja veetorud.
Külmvaltsimise ja lõõmutamise valitud kombinatsioonide abil on võimalik saavutada erinevate mehaanilise vastupidavuse astmetega linte ja plaate alates pehmest (lõõmutatud) kuni poolkõva ja täiskõvani. Külmvaltsitud/lõõmutatud materjalil on parem pinnaviimistlus ja kitsamad paksustolerantsid kui kuumvaltsitul.

Kõik laos olevad lapikud tooted on kas deoksüdeeritud või hapnikuvabad, mis tähendab, et nende kokkuühendamine kas kõvajootmise või keevitamise teel peaks kulgema probleemideta.
Lapikuid CW008A tooteid kasutatakse sellistes rakendustes, kus on aja kõrget elektrijuhtivust, nt elektrimootorite kommutaatorites. CW024A kasutatakse soojusvahetites, jahutussüsteemides ja ehituses, kus õhukorrosioonikindlus kombineeritakse esteetilise välimusega, näiteks katused või fassaadikatted. Aja jooksul omandab vaskplaat õhuga kokku puutudes iseloomuliku värvi, roheliselt läikiva oksiidikihi, mille nüansid olenevad õhus sisalduva soola kogusest.

Toodetakse kuumekstrudeerimise teel. Latte saab seejärel külmtõmmata, et suurendada vastupidavust, tolerantsi ja pinnaviimistlust.

Sort CW008A on tuntud kõrge elektrijuhtivuse poolest ja seda kasutatakse tihti kõrgepingelahendustes näiteks kontaktide,
Tibnor pakub ka vasekattega alumiiniumlatte Cuponal, mida leidub erinevates plaatlati mõõtudes. Selles tootes on alumiiniumi kergus ühendatud vase korrosioonikindluse ja esteetikaga. Kaalusääst on suur: Cuponali 100 × 10 mm latt kaalub vaid 3,6 kg/m, punasest vasest sarnane latt aga 8,9 kg/m. 

Oma kõige lihtsamas vormis on messing vase ja tsingi sulam, aga see võib sisaldada ka muid lisandeid, mis tõstavad korrosioonikindlust (alumiinium, tina, arseen), vastupidavust (alumiinium, raud, mangaan) või töödeldavust (plii). Messingil on meeldiv värv, mis sõltub tsingi kogusest sulamist ning võib ulatuda punakaskuldsest kuldse ja kollaseni. Sellele saab anda kõrgläike ning seetõttu on see levinud dekoratiivmaterjal. 

Messingi korrosioonikindlus on kehvem kui vasel. Eriti raskekujuliseks korrosiooniks loetakse tsingi korrodeerumist, mille järel jääb sageli alles poorne ja murenev pind, mis koosneb rohkemal või vähemal määral puhtast vasest. Mida suurem tsingisisaldus, seda suurem on oht sedatüüpi korrosiooni tekkeks, mis võib tekkida (ehkki aeglaselt) ka tavalise kraaniveega. Tsingi korrodeerumise vastu aitab väike kogus arseeni.

Messingit on kerge ühendada messingi või teiste metallide külge kas jootmise või kõvajootmise teel.
Nagu vasegi puhul, tõstab külmvaltsimine vastupidavust ja kõvadust ning õigel määral lõõmutamise korral on võimalik esile tuua erinevaid kõvadustasemeid alates pehmest (täislõõmutus) kuni poolkõva või täiskõvani. Külmvaltsitud/lõõmutatud materjalil on parem pinnaviimistlus ja kitsamad paksustolerantsid kui kuumvaltsitul.
Lihtsa sümmeetrilise vormiga latte saab parema vastupidavuse, pinna ja tolerantside saamiseks külmtõmmata.

Messingtoodete tavalisemad kasutusvaldkonnad on Latid on ka kuumtöötlemise algmaterjaliks laiale tootevalikule, nt kraanid ja muud veesüsteemi osad, uksekäepidemed, aknahaagid jne. Majapidamises leiduvad messingdetailid on sageli kroomitud, nii masintöödeldud kui ka sepistatud osad.
 

Pronksi nimetus hõlmab suurt hulka erinevaid vasepõhiseid sulameid. Klassikaline pronks on vask koos peaasjalikult tinaga, kuid pronksisulamite hulka kuuluvad ka alumiiniumpronks (vask-alumiinium ja vask-nikkel-alumiinium), nikkelpronks (vask-nikkel) ja berülliumpronks (vask-berüllium). Alumiiniumpronksi ja berülliumpronksi võib vastupidavuse tõstmiseks kuumtöödelda.

Tinapronksil on punakas värvus, mis meenutab vaske, kuid alumiiniumpronks on kollakas ja meenutab pigem messingit. Pronksi peamiseks omaduseks on suur vastupidavus, hea korrosioonikindlus (palju parem kui messingil) ja väga hea löögisitkus. See viimane omadus koos madala hõõrdeteguriga kokkupuutes suurema osa muude metallidega põhjustab selle, et pronksi kasutatakse sageli liikuvate osadega seadmete laagrites ja puksides. Alumiiniumpronksil on ka head omadused kõrgetel temperatuuridel, nt roomavuspiir. Pronksi suureks miinuseks on selle suhteliselt keerukas kuum- ja külmvormimine ning paljude sulamite puhul on ainsaks võimaluseks valamine. Samas on pronksi suhteliselt hea masintöödelda.

Igat tüüpi pronksi on lihtne ühendada sama või muude metallide külge kas jootmise või kõvajootmise teel.

Tibnori laopakkumises on standardne valik külmvaltsitud plaati ja lintplaati metallist CW452K. Lisaks vedrudele tehakse sellest ka instrumentide osi, kondensaatorielemente (nii plaate kui ka viike) ja elektrilisi komponente.

Altpoolt leiate lühiülevaate Tibnori pakutavatest pronksisulamitest lati ja torude kujul. Soovi korral pakume ka muid sulameid ja vorme.

Pooltombaku  tüüpilisteks kasutusvaldkondadeks on vee- ja aurusüsteemide liidesed, pumbakorpused, laagrid ja puksid, mida kasutatakse piiratud koormusel.

Tinapronksi   iseloomustab väga hea löögitugevus ja see sobib suurel koormusel kasutatavate laagrite ja pukside tootmiseks. Selle metalli muudeks kasutusnäideteks on pumpade korpused ja komponendid.

Pliitinapronks  on kõige parem materjal laagrite tootmiseks ning tagab väga hea vastupidavuse saastunud keskkonnas ja ebapiisava määrimise korral. Tänu kõrgele pliisisaldusele võivad kihi sisse jääda võõrosakesed, kuid kiht töötab siiski edasi.

Nikkelalumiiniumpronksil on valatud kujul head mehaanilised omadused, mida saab kuumtöötlemisega veelgi parandada. Nikkelalumiiniumpronks on korrosioonikindel ka hapete ja mereveega kokku puutudes ning seetõttu on sellel palju kasutusvõimalusi merekeskkonnas, nt pumbaosad, laagrid, sõukruvid ja veeturbiinid. 

Suure toksilisuse tõttu on plii kasutamine reguleeritud. Kõige levinum kasutusviis on sõidukite pliiakud, kus pliisulamid on kõvemad, kui pehmemat puhast metalli kasutatakse ka keemiatööstuses anumate katmiseks, kus tuleb kasuks selle suurepärane korrosioonikindlus.
Puhas metall on üsna pehme ja ehitusmaterjalina on selle kasutamine piiratud. Sulamite mehaanilisi omadusi saab aga parandada, eeskätt alumiiniumi ja vase lisamise teel, ja seda kasutatakse sageli valuvormides. Tsingil on suhteliselt hea korrosioonikindlus niiskes õhus ja seda kasutatakse terase kaitsekihina korrosiooni vastu. Tsingikiht kantakse peale kas sulametalli kastmise teel (kuumtsinkimine) või elektrolüüsi teel (galvaniseerimine). Galvaniseerimise eeliseks on see, et tsink kaitseb edasi ka kihi kahjustumisel. Suurem osa toodetavast tsingist kasutatakse galvaniseerimisel või pronksisulamites koos vasega. Tsingi teisteks kasutusvaldkondadeks on laevade, naftaplatvormide ja muude soolase veega kokku puutuvate konstruktsioonide vahetatavad nn ohveranoodid ja kuivade akude miinuspoolid.
Uushõbe on messingi eriversioon, kus on 60–65 protsenti vaske, 10–20 protsenti niklit ja ülejäänu moodustab tsink.  Nikkel muudab kuldse messingivärvi kollakasvalgeks (kui niklit on 10%) või hõbevalgeks (20% niklit). Hõbedane sära kaob aga õhu käes kiiresti ning dekoratiivsel eesmärgil kaetakse uushõbe sageli kroom- või hõbedakihiga. 

Uushõbedal on sama head külmvormimisomadused kui alfamessingil, kuid korrosioonikindlus ja tugevus on palju suuremad. Täiskõval külmvaltsitud uushõbedal on hea vetruvus ja seda kasutatakse sageli releedes. Korrosioonikindlus annab eeliseid ka seadmetele, mida kasutatakse toidutööstuses.

Tibnori muud tooted