Teraslehed ja terasplaadid


Teraslehed 

SSAB toodab teraslehe rulle kuumvaltsituna, külmvaltsituna ja kuumtsingituna.
Olenevalt tootest paksusega 0,4 kuni 15 mm ja laiusega kuni 1850mm.
Tootmine toimub pikisuunas valtsimise teel: materjal liigub järjest mitme valtsipaari vahelt läbi ja muutub järjest õhemaks. Materjali omadused määratakse legeerimise, valtsimise ja jahutamise kombinatsiooniga. Karastamine võib nüüd toimuda ka terase valtsimisega üheaegselt. Tehase tootmispartii on vahemikus 18 kuni 27 tonni sõltuvalt lehe laiuset ja tootest. Väiksemaid koguseid saab laoteenuse kaudu. Teraslehed sirgestatakse rullina toodetud toorainest ja lõigatakse soovitud pikkusesse.

Lisateavet Tibnori laoseisu kohta leiate siit

SSAB tootevaliku leiate siit


Teraslehe eelised

  • Hea pinnaviimistlus
  • Täpsed paksuse tolerantsid
  • Kulutõhus tootmine

Paks plaat

Paksu plaati (heavy plate) nimetatakse ka kvarttoplaadiks. Tootmine toimub kahesuunaliste valtsidega, kus terast rullitakse valtsipaari vahel kahes suunas edasi-tagasi kuni õigete mõõtude saavutamiseni. Teras valtsitakse esmalt õigesse laiusesse, seejärel valtsitakse see õigesse pikkusesse ehk niinimetatud emaplaadiks. Emaplaat lõigatakse seejärel soovitud suurusesse. Paksu lehe paksuseks on minimaalselt 3,2 - 4,7 mm ja maksimaalselt 150 mm. Laius kuni 3350 mm ja pikkus kuni 20 m.  Lehe omadusi saab muuta sulami koostise ja termilise töötlusega. Paks plaat võib olla valtsitud, normaliseeritud, termomehaaniliselt valtsitud, otsejahutatud, või-karastatud.

Lisateavet Tibnori laoseisu kohta leiate siit

SSAB tootevaliku leiate siit


Paksu plaadi eelised

  • Paindlikkus emaplaadi suuruse osas, pakume kuni 2,5-tonniseid emaplaate. 
  • Suur mõõduvahemik.
  • Paindlik karastusprotsess. Leidub mitmeid erinevaid karastusprotsesse, mis sõltuvad terasesordist ja mõõtudest. 


Tarnitakse kas lehtedena või paksu plaadina.  Terasesorte rühmitatakse tihti voolavupiiri järgi, 235/240, 355, 420 N/mm2 jne. 

Teine võimalus kuumvaltsitud lehti rühmitada on kasutusvaldkonna järgi. Ehitusteras – garanteeritud keevitus- ja vastupidavusomadustega teras, mis- toodetud standardi EN 10025 järgi. 
Löögisitkus on standardiga garanteeritud. 

Ilmastikukindel teras – eriliste legeerimislisanditega ehitusteras, mille pind korrodeerub/roostetab ja tekitab kaitsekihi. Tavalisemateks kasutuskohtadeks on ehitised, sillad, raadiomastid jms.

Surveseadmeteras – ette nähtud surveseadmete tootmiseks. Nii teras kui ka selle tootja peavad olema vastavate ametivõimude poolt heaks kiidetud. Toodetakse nt vastavalt standardile EN 10028.

Külmvormitavad (MC) terased, millel on väga head külmvormimis- ja keevitusomadused.  Toodetakse  nt vastavalt standardile EN 10149.

Boorteras – boorlegeeritud teras, mis on ette nähtud karastamiseks.
Kulumiskindel teras –  kasutatakse suurt vastupidavust nõudvates rakendustes.

Lisateavet Tibnori laoseisu kohta leiate siit

SSAB tootevaliku leiate siit

Tarnitakse rullist sirgestatud lehena. Söövitamine tähendab, et valtsimistagi eemaldatakse soolhappe abil. Pärast söövitamist lehte loputatakse ja vajadusel õlitatakse roostekaitseks sisse. Valtsimistagi eemaldamine parandab seadmete tööiga ning vähendab tööriistade kulumist, samuti parendab see töökeskkonda. Toodetakse ka spetsiaalselt laserlõikamiseks kohandatud söövitatud lehti.

Laser Plus 

Terast, mille elastsuspiir on min 420 N/mm2, nimetatakse ka kõrgtugevaks teraseks. Neid teraseid kasutatakse siis, kui nõudmised vastupidavusele ja kaalu optimeerimisele on kõrged. 
Vastupidavus saavutatakse sulamite, karastuse ja kuumtöötlemise optimaalse kombinatsiooni teel. Kõige kõrgemad elastsuspiirid saavutatakse karastamise teel. Toodetakse vastavalt standardile EN 10149-2 või tootja standardile, nt STRENX.

Kõrgele tugevusele lisaks on neil terastel hea keevitatavus ja vormitavus.

 

Kuuvalts kulumiskindel teras on kõrgtugev teras, mille omadused saavutatakse karastamisega. Kuigi nende teraste puhul keskendutakse pinna kõvadusele saab ka nende kõrget tugevust konstruktsioonides ära kasutada. Valmistatkse tootja standardi järgi.

Hardox

Kasutusvaldkondadeks on kohad, kus vajatakse õhemat lehte ja kus toode kas värvitakse või kaetakse muu pinnatöötlusega. 
Paksus 0,4 kuni 3 mm paksus ja laius maks. 1500 mm. Külmvaltsimisliinil valtsitakse lehte järjest mitmete valtsipaaride vahel. Igal valtsipaaril on kaks töövaltsi ja tugivaltsi. 

Plaadi õhendamiseks on vaja tugevaid valtse ja valtsimisjõudu. Kõik toimub suurel kiirusel ja arvutite abiga.  Külmvaltsimise esimene etapp muudab plaadi hapraks ja kõvaks. See tuleneb terase struktuuri väljavenitatusest ja deformatsioonist. Seetõttu tuleb külmvaltsitud lehte lõõmutada. 

Teatud temperatuurini kuumutamine võimaldab deformeerunud struktuuri asemel moodustuda uuel ning siis on leht taas vormitav.  Lõõmutamisviise on kaks, pidev lõõmutamine ja lõõmutamine kellahjudes. Külmvaltsitud lehtede terasemarkide, valik on väga mitmekesine: alates pehmest sügavtõmbeterasest kuni kõrgtugevate terasteni.

Lisateavet Tibnori laoseisu kohta leiate siit
SSAB tootevaliku leiate siit

Kaetud lehti tehakse tavaliselt külmvaltsitud lehest, mis kuumtsingitakse vastavalt standardile EN 10346:2009 või kaetakse tsingiga elektrolüütiliselt vastavalt standardile EN 10152:2009. Lähtuvalt kasutusvaldkonnast on valikus palju erinavaid terasemarke. Tavalisemad kattetüübid on tsink (Z), Galfan (ZA) ja Galvannealed (ZF).
Võimalik on toota mitmesuguse paksusega katteid alates õhukesest elektrolüütiliselt metalliseeritud lehest (2,5 µm) kuni  Z 600. 

Lisateavet Tibnori laoseisu kohta leiate siit

SSAB tootevaliku leiate siit

Tibnori muud tooted